Tosia i Tymek – najlepsi przyjaciele Twojego dziecka

Będąc dzieckiem, człowiek często marzy o tym, by mieć rodzeństwo, a zwłaszcza bliźniaka. Zazwyczaj więź między bliźniakami kojarzy się z niezwykłymi przygodami, porozumieniem, do którego nie potrzeba słów. Tosia i Tymek, bohaterowie popularnej serii literackiej, są właśnie bliźniętami. Wspólnie przeżywają różne przygody i poznają świat dookoła siebie, rozwijając przy tym swoje umiejętności i świadomość funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Wraz z młodymi bohaterami natomiast świat poznaje także Twoja pociecha, ucząc się nowych rzeczy i bawiąc wraz z sympatycznymi bliźniętami.

Świat bliźniąt słowami Chotomskiej

Autorami serii „Tosia i Tymek” są Jean i Gareth Adamson. Książeczki ich autorstwa na język polski przełożyła niezwykle popularna polska twórczyni książek dla dzieci, Wanda Chotomska. Historie bliźniąt, oparte na różnych wątkach tematycznych, są niezwykle wciągające, a barwny, przystosowany do dziecięcego język, jakim posługuje się tłumaczka, czyni lekturę jeszcze przyjemniejszą. Język Chotomskiej sprawia także, Do serii należą między innymi takie książeczki jak:

– „Tosia i Tymek i małe dziecko”,

– „Tosia i Tymek na wsi”,

– „Tosia i Tymek lecą samolotem”,

– „Tosia i Tymek idą do szkoły”.

Każda z książeczek porusza inny problem, z jakim prędzej czy później zmierzyć się musi niemal każde dziecko. Uczy, że wszystkie te sytuacje, które zdawać się mogą skomplikowane i niemożliwe do rozwiązania, w istocie pozwalają czerpać nowe doświadczenia i poznawać prawdy o świecie, kontaktach międzyludzkich, a przede wszystkim – o samych sobie.

Świat – jak wytłumaczyć dziecku jego zawiłości?

„Tosia i Tymek” to seria, która w humorystyczny, nieskomplikowany sposób pozwoli Twojemu dziecku wkroczyć w świat, który zdawać się obcy i nieprzystępny. Umożliwi maluchowi zrozumienie kwestii, które zdają się trudne, lecz z pewnością pewnego dnia zostaną przez Twoją pociechę napotkane w życiu. Bohaterowie serii budzą sympatię, mają zaledwie po kilka lat, więc automatycznie sprawiają, że dzieci ufają im i z radością przyjmują prawdy życiowe, które podają im Tosia i Tymek. Seria pozwala dziecku rozwinąć się, rozwiać wątpliwości, które mogą dręczyć je, gdy musi mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Jest pociechą dla malucha – gdy Twoja pociecha martwi się czekającymi na nią nowymi doświadczeniami lub jest jej przykro, bo nie potrafi czegoś zrozumieć – poznaj ją z serią o Tosi i Tymku. Przyjaźni i dzielni mali bohaterowie przegonią strach i zmartwienia, a przede wszystkim przygotują Twoje dziecko na czekające je wyzwania, jednocześnie ucząc, że wyzwania te w istocie są jedynie kolejną fascynującą przygodą.


Posted in Książki dla dzieci and tagged , , , by with no comments yet.

Nie tylko komputery i telefony

Znajdź czas na czytanie dziecku

Czytanie dzieciom bajek na dobranoc lub też obojętnie o jakiej porze dnia, jest czymś najlepszym co możemy zrobić dla naszego maluszka. W ten sposób wpływamy na rozwój naszego dziecka. Mimo tego, że nasze życie jest zdominowane przed media elektroniczne, to wciąż powinniśmy znaleźć czas na tradycyjną książkę. Książki wpływają niezmiernie pozytywnie na rozwój dziecka oraz także na rozwój jego wyobraźni. Książka czytana dzieciom powinna mieć jednego głównego bohatera, który jest niesamowitym autorytetem dla naszego dziecka. Bez wątpienia takim bohaterem oraz taką książką jest Strażak Sam. Dziecko razem z Samem przeżyje każdą przygodę. Nauczy się podejmować odpowiednie decyzje. Odczuje różnego rodzaju emocje i zacznie je rozróżniać. Do tego dzięki temu, że Sam jest pewnego rodzaju autorytetem, to będzie go naśladowało. W związku z tym jednocześnie nauczy się postępowania w danych sytuacjach. Do tego zrozumie jak to jest zwracać na coś uwagę z innej perspektywy. Jedno jest pewne Strażak Sam to wybór idealny dla maluszków.

Zadbajmy o rozbudowę słownictwa naszego dziecka

Wybierajmy i czytajmy dziecku takie książki, które są pisane jednocześnie zrozumiałym językiem, ale aby z drugiej strony był to język bardzo rozbudowany. Pamiętajmy, że lektura musi być na poziomie dziecka w określonym wieku. Nie będziemy przecież czytać Pana Tadeusza dziecku, które właśnie ukończyło cztery latka. Dla maluszków w książce muszą się znajdować ilustracje zabawne. Słowa muszą być zobrazowane. Dzięki temu dziecko jeszcze szybciej się będzie rozwijało i uczyło. Wiadomo, że w obecnych czasach każde dziecko ciągnie do telewizora, komputera czy też tableta. Tak to prawda. Jednak gdy zaszczepimy u dziecka codzienne czytanie, to zamiast upominać się o włączenie telewizji będzie mu zależało na przeczytaniu chociaż jednego rozdziału książki. I to jest odpowiednie postępowanie. Musimy także dziecku dać odpowiedni przykład. Gdy sami przesiadujemy całymi dniami przed telewizorem i dziecko nas nigdy nie widziało z książką w ręku, to nie ma co się dziwić, że ma takie, a nie inne wzorce. Musimy wiedzieć, że dziecko naśladuje rodziców. Między innymi właśnie dlatego musimy zważać na słowa przy dziecku, ale nie tylko. Również musimy zważać na swoje postępowanie. Podchodźmy do wychowywania dziecka rozważnie i odpowiednio. Pamiętajmy, że dziecko na długo zapamiętuje niepochlebne zachowania, które niestety może papugować bardzo często. Dziecko to czego nie powinno zapamiętywać – pamięta na długo. Niestety tak właśnie jest i musimy mieć tego świadomość.


Posted in Książki dla dzieci and tagged , , by with no comments yet.

Świnka Peppa to nie tylko chrum-chrum

Świnka Peppa jest znana przez dzieci na całym świecie. Pojawia się nie tylko na ekranach telewizorów ale również w książkach i kolorowankach. Jak mała, różowa świnka zdołała rozkochać sobie z dzieci na każdym kontynencie?

Młodzi widzowie mogą śledzić losy Świnki Peppy już od 2004 roku. Wtedy to po raz pierwszy pojawiła się na ekranach telewizorów, aby potem dokonać rewolucji; różowej rewolucji. Wkrótce jej przygody stały się dostępne dla małych miłośników książek i kolorowanek. Ciekawe, zaskakujące historie Świnki Peppy, opatrzone są pięknymi, kolorowymi ilustracjami, przyciągającymi wzrok. Wraz ze swoją rodzinką i przyjaciółmi Peppa zabierze Was do magicznego, różowego świata.

Nie tylko chrum-chrum

Chociaż na pierwszy rzut oka, przygody dorastającej świnki są po prostu przyjemnymi opowieściami, kryje się za nimi sekret, dzięki któremu zawdzięcza ona swoją popularność. Nieoceniona jest tutaj autentyczność i szczerość scen oraz dialogów. Świnka Peppa przeżywa swoje przygody i wyciąga z nich wnioski. Podobnie jak w życiu, jej dzień to wielka niewiadoma. Jedno jest pewne: najważniejsze w życiu to miłość i rodzina. Dzięki nim jesteśmy w stanie stanąć czoło w czoło z przeciwieństwami. Każdy problem to okazja do sprawdzenia samego siebie. Życie daje nam wyzwania, abyśmy mogli wykazać się swoim altruizmem i dobrem. Świnka Peppa ponad wszystko ceni sobie swoją rodzinę i przyjaciół. Uwielbia wysłuchiwać opowieści Taty i Mamy Świnki, inspirują ją one do swoich własnych przygód. Świnka, ponadto, posiada cały szereg oddanych przyjaciół, takich jak: Kotka Candy, Królik Richard, Pan Zebra, Kucyk Pedro i Dziadek Pies. Świnka Peppa ma ponadto ukochanego brata George – podobnie jak w przypadku rodziców, świnka uwielbia opowiadać mu bajki i śmieszne historie. Każdy komiks to nowa seria przygód. Raz po raz przenosimy się w magiczny świat, gdzie miłość i przyjaźń trwają ponad wszystko. Mali czytelnicy odkrywają dzięki niej najważniejsze wartości przy jednoczesnej rozrywce.

Dorastajmy razem

Cykl książeczek o Śwince Peppie to doskonały pomysł, aby rozwijać u dziecka dobre zachowanie. Mała różowa towarzyszka sam jest młoda i dopiero odkrywa świat. Uczy się tego co właściwe i wyciąga wnioski ze swoich działań. Jednocześnie każdy dzień z nią, wypełniony jest śmiechem i zabawą. Najmłodsi czytelnicy bez trudu odnajdą w niej cząstkę siebie i będą w stanie uczyć się wraz z nią. Seria książeczek to idealne połączenie zabawy i edukacji. Zachęca dzieci do wzajemnego szacunku i szczerości. Dzięki temu najmłodsi mają możliwość rozwijania się i dorastania wraz ze Świnką Peppą.

 

 


Posted in Adaptacje, Książki dla dzieci and tagged , , , , by with no comments yet.